Jeżeli zjawisko parentyfikacji występuje już we wczesnym dzieciństwie i trwa latami, tym większe są negatywne skutki dla dziecka oraz całej rodziny. Parentyfikacja występująca przez krótki okres, sprawia, że dziecko może czuć się bardziej zaradne i nauczyć się odpowiedzialności, jednak wraz z wydłużaniem się czasu jegoj trwania zwiększają się konsekwencje dla młodej osoby. Na zewnątrz dziecko może sprawiać wrażenie bardzo silnego, dojrzałego i odpowiedzialnego, jednak wewnętrznie przeżywa wiele konfliktów, trudności emocjonalnych, a jego samoocena jest bardzo krucha.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje parentyfikacji – emocjonalną oraz instrumentalną.
O parentyfikacji instrumentalnej możemy mówić wtedy, gdy dziecko wchodzi w rolę opiekuna swojego rodzica lub rodzeństwa. Przejmuje wówczas na siebie obowiązki domowe, zajmuje się pielęgnacją chorego członka rodziny, czy nawet musi zarabiać na utrzymanie pozostałych domowników. Odpowiada, częściowo lub w pełni, za potrzeby egzystencjalne rodziców, często też ale i rodzeństwa oraz za ich dobrobyt. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do tego, że dzieci zmuszane są do kradzieży lub prostytucji.
Na parentyfikację szczególnie narażone są dzieci samotnie wychowywane przez jednego z rodziców, ze względu na rozwód lub śmierć współmałżonka, jak również w rodzinach skonfliktowanych czy doświadczających problemów z alkoholem. Czynnikiem ryzyka może być także choroba rodzica oraz niepełnosprawność rodzeństwa – dzieci stają się wówczas opiekunami, dbają o zabiegi pielęgnacyjne i rehabilitacyjne. Zjawisko to może również dotyczyć rodzin imigrantów, gdzie dziecko pełni rolę tłumacza, przewodnika lub pewnego rodzaju buforu kulturowego. W wielu przypadkach zdarza się, że rodzice sami doświadczyli w dzieciństwie parentyfikacji i wyniesione z domu rodzinnego schematy przenoszą na własne dzieci, gdyż nie potrafią zmienić swojego sposobu postępowania. Co ważne, odwrócenie ról nie musi dotyczyć wszystkich członków rodziny; najczęściej narażone jest najstarsze z rodzeństwa lub jedynak i może doświadczać go ze strony obydwojga rodziców lub tylko jednego z nich. Zjawisko częściej dotyczy dziewczynek; prawdopodobnie społeczne postrzeganie roli kobiety sprawia, że ciężar odpowiedzialności za rodzinę spada częściej na córki.
Tym, co łączy właściwie wszystkie przypadki parentyfikacji w rodzinie jest fakt, że wynika ona z niedojrzałości emocjonalnej rodziców. Skupiają się oni na sobie i własnych trudnościach, wciągając we wszystko dzieci, których potrzeby nie zostają zaspokojone. W konsekwencji dzieci dbają o rodzinę i realizują nową rolę, gdyż staje się to jedynym sposobem na uzyskanie uwagi i aprobaty ze strony dorosłych.
Bibliografia:
Gibson, L. (2018). Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Schier K. (2012). Gdy dziecko staje się rodzicem. Odwrócona troska, czyli zjawisko parentyfikacji w rodzinie, [w:] Bliskość w rodzinie. Więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości, red. B. Tryjarska.
Żarczyńska-Hyla J. i in. (2016). Uwarunkowania parentyfikacji doświadczanej w dzieciństwie i okresie dorastania z perspektywy młodych dorosłych. Rocznik Andragogiczny, 23 (199-205).
Żłobicki W. (2018). Parentyfikacja jako proces odwrócenia ról w rodzinie. Wychowanie w rodzinie, t. XIX, 3.