Dorosłe dziecko narcyza
28 lipca 2022

Mobbing, dyskryminacja – gdzie szukać pomocy?


Pracując w bardzo dużej zagranicznej korporacji, doświadczyłam molestowania seksualnego, dyskryminacji płci i mobbingu. W konsekwencji moje zdrowie psychiczne podupadło.

W Internecie jest wiele artykułów, które wyjaśniają wspomniane wyżej pojęcia w kontekście przepisów prawnych i wskazują (wg. mnie zbyt ogólnie), kto może nam pomóc, kiedy doświadczamy molestowania, mobbingu czy dyskryminacji.

Zazwyczaj wiemy, że możemy iść na wizytę do psychologa lub na konsultację do prawnika/radcy prawnego. Ale przecież to kosztuje, często zbyt dużo, jak na nasz portfel.
Poza tym jesteśmy w wielkim stresie, przerażeni, zagubieni. Zastanawiamy się, czy i kto tak naprawdę może nam pomóc, czy nas zrozumie. W naszym kraju nie uświadamia się pracowników, co mają robić, jeśli stają się ofiarą czynów zabronionych przez kodeks pracy.

Ponieważ wcześniej nie będąc w takiej sytuacji, nie miałam na ten temat wiedzy – dziś dzielę się z Tobą najważniejszymi informacjami. Gdybym wcześniej wiedziała to, co teraz, na pewno miałabym zdecydowanie większe szanse na walkę o moje prawa i godność na drodze sądowej.

Poza tym nigdy nie przypuszczałabym, że:

– na odwołanie się od decyzji pracodawcy do sądu pracy pracownik ma tylko 21 dni! To jest naprawdę mało czasu, jeśli tracimy pracę. Osoba, która traci pracę, jest w szoku, w wielkim stresie. W takim stanie jest niezwykle trudno podjąć jakiekolwiek działania;

– pracodawca będzie utrudniał pracownikowi zbieranie dowodów, np. poprzez nieudostępnianie  żadnych zapisów z przebiegu wewnętrznego śledztwa, lub nagłego wręczenia wypowiedzenia z wyprowadzeniem pracownika z firmy wraz z zablokowaniem dostępu do zasobów firmy.

Nie spodziewałabym się także, że podwładni (szczególnie zespół HR, kierownictwo) dostaną wytyczne jakich słów używać, a jakich nie używać, żeby uniemożliwić zebranie dowodów. Prawdopodobnie z powodu strachu przed utratą pracy, każdy z nich odmówił zeznawania w sądzie.

Przekazuję Ci ten przewodnik, abyś wiedział, co Ty jako pracownik możesz zrobić, kiedy zauważasz, że doświadczasz dyskryminacji i mobbingu:

 1. Nigdy nie jesteś sama/sam. Są różne instytucje i fundacje, które pomagają często nieodpłatnie w tego typu sprawach. Listę znajdziesz poniżej*.
 2. Jeśli ktokolwiek w pracy zachowuje się wobec Ciebie w sposób, który dla Ciebie jest trudny, zupełnie nie do zaakceptowania lub czujesz się dyskryminowany powinieneś to zgłosić:
  • w wewnętrznych procesach pracodawcy, 
  • lub do Państwowej Inspekcji Pracy,
  • lub do prawnika/radcy prawnego specjalizującego się w prawie pracy, 
  • lub udaj się do którejkolwiek instytucji z listy poniżej*.
 3. Dokumentuj każdy dowód, który świadczy o dyskryminacji, niezależnie od tego czy masz go zamiar kiedykolwiek użyć. Nigdy nie wiesz, do czego może posunąć się sprawca nadużyć. Co dokumentować?
  • Na pewno wszystkie nieprzyjemne dla Ciebie treści, szczególnie te, które świadczą o wszelkiego rodzaju dyskryminacji;
  • Przyznawane nagrody, również te z poprzednich zespołów;
  • Wszystkie oceny roczne i częściowe;
  • Wszystkie feedbacki: pozytywne, konstruktywne i negatywne od różnych osób z organizacji;
  • Aktualne wartości firmy;
  • Procedury dotyczące: przeprowadzania ocen pracowniczych, przyznawania nagród i premii, procesów zgłaszania nieprawidłowości;
  • Nagrywaj przebieg spotkań, w których uczestniczysz Ty i Twój oprawca.
 4. Rozmawiaj ze współpracownikami i rodziną na temat tego, czego doświadczasz. Nie ukrywaj tego, nie wstydź się.  Po pierwsze po to, aby osoby które Cię otaczają wiedziały, z czym się mierzysz, mogły Cię lepiej zrozumieć i wesprzeć. Po drugie po to, żeby ewentualnie mogły zaświadczyć w sądzie.
 5. Jeśli zdecydujesz się na zgłoszenie problemu w wewnętrznych procesach pracodawcy, to koniecznie:
  • Najpierw udokumentuj to zgłoszenie – zrób screena/zdjęcie, wyślij je na prywatną skrzynkę, wydrukuj lub nagraj.
  • W zgłoszeniu zażądaj, aby sprawę przeprowadził ktoś, kto nie jest bezpośrednio związany z Twoim pracodawcą. Niech to będzie ktoś z innego kraju, lub przynajmniej z innego oddziału.
  • Sprawdź, zapoznaj się i wydrukuj wszystkie aktualne procedury opisujące proces zgłaszania nieprawidłowości i przeprowadzania tego typu postępowań.
  • Bezpośrednio przed lub zaraz po zgłoszeniu udaj się albo do prawnika, który zajmuje się sprawami prawa pracy lub do którejkolwiek instytucji/fundacji z listy poniżej*. Te osoby profesjonalnie pokierują Twoimi działaniami tak, żebyś miał jak największe szanse, jeśli sprawa trafi do sądu.
 6. Jeśli odczuwasz stres, niepokój przez nieprzyjemne dla Ciebie i wobec Ciebie zachowania w miejscu pracy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

*Lista instytucji, które pomogą Ci, jeśli czujesz, że jesteś ofiarą mobbingu, dyskryminacji, molestowania:

 1. http://www.ptpa.org.pl/
 2. http://ksa-mobbing.pl/
 3. http://osastowarzyszenie.pl/start.html 
 4. https://pracopozytyw.fundacjavamos.org/ 
 5. http://www.antymobbing.org/
 6. https://cpk.org.pl/ 
 7. http://just-better.org/index.php 
 8. https://www.hfhr.pl/mobbing-i-molestowanie-seksualne-w-miejscu-pracy/
 9. https://liberos.pl – wsparcie dla osób, które chcą zrozumieć przyczynę swojego doświadczenia  
 10. https://saystop.pl/ – pomoc dla osób pracujących w służbach mundurowych
 11. http://fundacja.togatus.pl/ – bezpłatne porady prawne
 12. https://interwencjaprawna.pl/ – bezpłatne porady prawne
 13. http://fripp.org.pl/ – pomoc psychologiczna